Klasyczna wiertarka ręczna składa się jedynie z korpusu, wiertła, rękojeści i oświetlenia LED (o napędzie i przekładni nie wspominając). W przypadku wiertarek słupowych lista elementów wyposażenia znacząco wzrasta, gdyż – co oczywiste – jest to sprzęt o znacznie wyższym stopniu skomplikowania.
Obudowa – najważniejszy element
Standardowe wiertarki słupowe składają się z funkcjonalnej obudowy, której możliwości są bardzo duże. Można w niej umieścić wiertło, znajduje się w niej silnik, podświetlenie, przekładnia, a także tytułowy słup, który służy do podtrzymania konstrukcji wiertarki. Na uwagę zasługuje również system sterowania, który – zależnie od wariantu – jest cyfrowy lub analogowy.
W obudowie znajduje się też wiele różnych przycisków i przekładni. Mechanizm zwalniający wiertło, pokrętło do opuszczania narzędzia roboczego, a także włącznik włącz/wyłącz to tylko niektóre z nich. Z bardziej zaawansowanych urządzeń można tu wymienić celownik laserowy, który służy do oznaczania detalu.
Podstawa, czyli stół roboczy
Kolejnym, bardzo ważnym elementem wiertarki jest stół, czyli płaszczyzna robocza. Składa się ona z uchwytu (imadła), wewnątrz którego można uchwycić wybrany detal. Oprócz niego w skład mechanizmu wchodzą również pokrętła regulujące jego wysokość.
Wszystko po to, aby użytkownik mógł w łatwy i szybki sposób dostosować położenie tejże podstawy do własnych potrzeb. Trzeba w tym wszystkim uwzględnić wysokość znajdującego się w bazie narzędzia roboczego, a także długość wiertła. Dzięki temu można bezpiecznie rozpocząć pracę.
Sterowanie – słów kilka
Bardzo ważnym, a zarazem wspomnianym wcześniej elementem wiertarki jest układ sterowania. W zależności od rozwiązania, może być to mechanizm elektroniczny lub mechaniczny. System sterowania pozwala zdefiniować tryb pracy, a także prędkość obrotową narzędzia, którym w tym przypadku jest wiertło.
Reasumując, te wszystkie elementy sprawiają, że wiertarki słupowe to skomplikowane, ale jednocześnie profesjonalne urządzenia do wiercenia i wielu innych prac. Ich zaletą jest stabilność, możliwość pracy z różnymi materiałami, a także precyzja. Na uwagę zasługuje też obecność lamp LED, dzięki którym można podświetlić stanowisko pracy.