Zabiegi chirurgiczne to takie działania, które pozostawiają na ciele człowieka rany. Co za tym idzie, trzeba je odpowiednio zszyć, żeby nie było stanów zapalnych i innych powikłań. Do szycia ran zarówno tych powstałych podczas zabiegów, jak i tych spowodowanych nieszczęśliwymi wypadkami używa się różnych rodzajów nici. Szwy rozpuszczalne, inaczej też szwy wchłanialne są stosowane w pewnych określonych sytuacjach.
Kiedy stosuje się najczęściej nici chirurgiczne rozpuszczalne?
Szwy rozpuszczalne używa się przede wszystkim w przypadku, kiedy doszło do przerwania tkanek, które mają tendencję do szybkiej regeneracji i zrastania się. Nie poleca się szycia nićmi chirurgicznymi rozpuszczalnymi miejsc słabo ukrwionych oraz takich narażonych na spore obciążenia mechaniczne, czyli najprościej mówiąc na duży ruch. Szwy wchłanialne stosuje się, dlatego, że nie powodują zapalenia w miejscu ich użycia oraz po jakimś czasie ulegają rozpuszczeniu. Nici chirurgiczne rozpuszczalne nie wymagają usunięcia, co jest dużą ich zaletą.
Z czego wykonane są szwy rozpuszczalne?
Szwy wchłanialne wykonywane są z różnych materiałów. Na rynku dostępne są nici chirurgiczne rozpuszczalne zrobione zarówno z naturalnych, jak i sztucznych materiałów. Dobór nici zależy w dużej mierze od tego, jakie miejsce będzie szyte, od tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta, od charakteru szytej rany.
Jak długo trwa rozpad nici rozpuszczalnych?
Nie można jednoznacznie określić, ile będzie trwała biodegradacja szwów rozpuszczalnych. Zazwyczaj jest to czas między pierwszym a trzecim miesiącem od ich założenia. Należy pamiętać, że czas rozpuszczania się szwów wchłanialnych zależy od wielu różnych czynników. Dlatego też u każdego pacjenta ten rozkład może być inny, trwać dłużej lub krócej.
Szwy rozpuszczalne – czy to zawsze dobry wybór?
Nie da się ukryć, ale szwy wchłanialne są coraz bardziej popularne i w wielu przypadkach są naprawdę idealnym rozwiązaniem. Szczególnie szerokie zastosowanie znalazły w chirurgii, ginekologii, stomatologii i okulistyce. Jednak warto wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach nici chirurgiczne rozpuszczalne są odpowiednim wyborem. Takie szwy zawsze powinien dobierać lekarz. Nigdy nie powinno to być uwarunkowane naleganiem pacjenta.