Skip to content Skip to footer

Rozważając zakup bemaru gastronomicznego: Przewodnik

Bemary gastronomiczne są nieodłącznym elementem wyposażenia wielu lokali gastronomicznych. Ich historia sięga pierwszej połowy XX wieku we Francji, jednak z biegiem lat przeszły one znaczącą ewolucję. Dziś, bemary są niezastąpione w wielu restauracjach i kawiarniach.

Co to jest bemar gastronomiczny?

Bemar to specjalistyczny podgrzewacz, który zazwyczaj ma formę metalowego wózka z dużymi pojemnikami. W tych pojemnikach umieszcza się różnorodne potrawy. Głównym zadaniem bemaru jest podgrzewanie potraw do określonej temperatury i utrzymanie tego ciepła.

Bemary mogą pomieścić praktycznie każdy rodzaj potrawy: mięsa w sosach, zupy, kremy, ziemniaki, ryże, kasze, kotlety, makarony i całe dania. Mimo to, co mogłoby sugerować powyższe, w bemarach umieszcza się również potrawy przeznaczone do spożycia na zimno, takie jak sałatki, surówki, chłodniki, a nawet desery czy napoje.

Gdzie stosuje się bemary gastronomiczne?

Kiedy potrawy mają być podawane większej grupie gości lub klientów, niezbędne jest zapewnienie, że będą one zawsze smakować i wyglądać tak samo. Spójność potraw powinna być priorytetem. Każdy gość powinien mieć pewność, że otrzyma ten sam produkt.

Dlatego bemary są często wykorzystywane przez firmy cateringowe, które muszą dostarczać jedzenie dla dużej grupy osób przez dłuższy czas. Są one używane na różnego rodzaju imprezach – komuniach, urodzinach, weselach i innych zabawach. Bemary są również stałym elementem wyposażenia stołówek szkolnych i firmowych.

Jakie są rodzaje bemarów gastronomicznych?

Obecnie można wyróżnić dwa główne typy bemarów, które różnią się techniką podgrzewania potraw. Bemary „mokre” używają do podgrzewania wody, która jest do nich nalewana. Natomiast w bemarach „suchych” do podgrzewania używa się specjalnych elementów grzewczych, które są częścią konstrukcji urządzenia.

Każdy z tych bemarów gastronomicznych ma swoje zalety i wady. Bemar „mokry” jest uważany za bardziej efektywny, choć nagrzewa się nieco wolniej niż jego „suchy” odpowiednik. Z drugiej strony, bemar „suchy” jest bardziej komfortowy w użyciu, ponieważ łatwiej go czyścić i konserwować.

Leave a comment