Skip to content Skip to footer

Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe?

Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? Pytanie to zadaje sobie zapewne wielu rodziców stojących u progu tej decyzji. My w naszym artykule postaramy się przedstawić potencjalne plusy oraz minusy dawania dziecku rzeczonego kieszonkowego. Zapraszamy wszystkich do lektury.

Plusy dawania dziecku kieszonkowego.

Decyzja o daniu dziecku kieszonkowego, podobnie jak każda inna podejmowana w życiu decyzja ma swoje plusy i minusy. Spośród pozytywów posiadania przez dziecko własnych pieniędzy, my wybraliśmy:

  • Kieszonkowe uczy dziecko cierpliwości – dziecko dostające określoną ilość pieniędzy raz w tygodniu musi niejednokrotnie wykazać się dużą cierpliwością, aby kupić sobie nieco droższą zabawkę.
  • Własny, mały budżet uczy planowania wydatków – nasza pociecha, dostając pieniądze w określonych odstępach czasu, szybko nabywa umiejętności rozplanowywania swoich potencjalnych wydatków. Oczywiście, aby mogło mieć to sens, rodzicie nie mogą ulegać namową dziecka i wspomagać go dodatkowymi funduszami.
  • Kieszonkowe uczy podstaw matematyki – potrzeba liczenia własnych pieniędzy, jak nic innego uczy dziecko dodawania, odejmowana, czy innych podstawowych działań matematycznych.
  • Własne pieniądze są szansą na zrozumienie wartości pieniądze – dopóki bowiem dziecko nie kupi batonika lub innej wybranej przez siebie rzeczy za własne uzbierane pieniądze, nie jest w stanie zrozumieć wartości przysłowiowej złotówki.
  • Cotygodniowe pieniądze uczą oszczędności – punkt ten łączy się praktycznie ze wszystkimi przedstawionymi wyżej.

Minusy dawania dziecku kieszonkowego.

Kieszonkowe dla dziecka co oczywiste ma również swoich zagorzałych przeciwników. Poznajmy najczęstsze przedstawiane przez nich argumenty.

    • Ciężko wybrać odpowiednią kwotę – często dla rodziców ogromny problem stanowi wybór odpowiedniej kwoty, szczególnie jeśli posiadają oni kilkoro dzieci w różnym wieku, a co za tym idzie z innymi potrzebami.
    • Ciężko określić co dziecko kupuje za własne fundusze, a co kupują rodzice – o ile w przypadku jedzenia jest to łatwe, o tyle w przypadku wielu innych produktów decyzja nie jest już taka łatwa.
  • Pieniądze mogą być wydawane przez dziecko nierozsądnie – dając dziecku własne pieniądze, nie jako tracimy kontrole nad tym, co dziecko kupuje.

Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe?

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja musi być zawsze podjęta indywidualnie w oparciu o charakter i zachowanie nasze oraz naszego dziecka. Tylko taka spersonalizowana decyzja co do dawania kieszonkowego, jego wysokości oraz odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi wypłatami daję nam szansę na znalezienie najlepszego rozwiązania spełniającego oczekiwania nasze i naszej małej pociechy. Zachęcamy wszystkich rodziców do zastanowienia się nad tą decyzją.

Leave a comment