Większość osób potrafi wymienić kilka podstawowych narzędzi chirurgicznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że chirurg może też skorzystać z rozwiązań jednorazowych. Jakie są ich najważniejsze zalety i wady? I dlaczego – w niektórych sytuacjach – nie należy z nich korzystać?
Gotowość do pracy i dostępność
Jednorazowe narzędzie chirurgiczne ma szereg zalet. Po pierwsze, jest stale gotowe do pracy, gdyż już na wstępie jest jałowe. To znacznie skraca czas niezbędny do jego przygotowania. Mówiąc wprost: zabieg z użyciem takiego sprzętu można przeprowadzić w różnych warunkach, które często nie mają zbyt dużo wspólnego z bezpieczną szpitalną salą operacyjną.
Jednorazowy sprzęt chirurgiczny sprawdzi się również tam, gdzie (przynajmniej przez jakiś czas) nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego sprzętu sterylizacyjnego. Rzecz jasna trudno wyobrazić sobie szpital, który nie zapewniałby takich zdolności, ale trzeba pamiętać, że awarie mają miejsce wszędzie.
Słaba jakość, wyższe koszty (w tym dla środowiska)
Jednorazowe narzędzie chirurgiczne ma też niestety swoje wady. Często jest ono wykonane z plastiku, a to dlatego, że… jest ono jednorazowe. To z kolei oznacza, że w trakcie cięcia bądź wielu innych prac, może ono nie spełnić pokładanej w nim roli.
Wspomniany materiał wykonania stanowi też poważny problem dla środowiska. Utylizacja plastikowych narzędzi chirurgicznych jest bardzo utrudniona. Często się zdarza, że nikt nie jest w stanie dokładnie kontrolować obiegu tych odpadów. W praktyce oznacza to większe pole do różnych nadużyć i wypaczeń.
Czy warto?
Reasumując, korzystanie z chirurgicznych narzędzi jednorazowych ma swoje zalety i wady. Z pewnością mogą one uratować życie, jeśli z różnych powodów chirurg nie może skorzystać ze standardowych rozwiązań. Warto zauważyć, że chwilowe problemy z funkcjonowaniem autoklawu i lamp sterylizacyjnych mogą przydarzyć się każdemu.
Mówiąc wprost – trudno uważać jednorazowe narzędzie chirurgiczne za sprzęt, z którego można korzystać zawsze. Co prawda jest on łatwo dostępny i funkcjonalny, ale jego jednostkowy zakup wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Czy warto je ponosić w czasach, gdy opieka zdrowotna w Polsce cierpi na niedofinansowanie?
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar