Skip to content Skip to footer

Najczęściej wybierane kolory ścian do sypialni

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu, ponieważ to właśnie w niej spędzamy niemal połowę swojego całego życia. Sypialnia powinna stanowić przede wszystkim oazę spokoju, umożliwiając odpoczynek, który po ciężkim dniu spędzonym w pracy jest niezwykle ważny. Z tego też względu warto zastanowić się nad tym, na jaki kolor pomalować ściany w sypialni, ponieważ odpowiednia barwa pomoże się wyciszyć, zrelaksować, a także poprawić nastrój.

Kolor niebieski

Kolorem, który najczęściej pojawia się na ścianach sypialni jest niebieski, ponieważ przywodzi on na myśl błogi spokój, a także poczucie bezpieczeństwa. Niebieski kolor pomaga nie tylko się zrelaksować, ale wpływa również pozytywnie na proces nauki, jednak z barwą tą należy niestety uważać, ponieważ jest ona zaliczana do grona chłodnych barw. Co to jednak oznacza? Początkowo ściany pomalowane niebieską barwą faktycznie wpływają korzystnie na samopoczucie, jednak z czasem kolor ten zaczyna drażnić, dlatego też warto nieco przełamać go nieco cieplejszym kolorem.

Kolor zielony

Farby w kolorze zielonym coraz chętniej wykorzystywane są do malowania ścian w sypialni, ponieważ zieleń symbolizuje harmonię, a także kojarzy się z naturą, czyli czymś niezwykle przyjemnym. Osoby, które zastanawiają się zatem jaki kolor wybrać do sypialni, aby czuć się w niej dobrze, powinny wybrać właśnie zieleń, ponieważ barwa ta sprzyja wyciszeniu, a także pomaga się zrelaksować. Decydując się jednak na pomalowanie ścian na zielony kolor, warto tę barwę przełamać innym kolorem, pozbywając się tym samym monotonni, która może się niestety z czasem wkraść.

Żółty kolor

Żółte ściany w sypialniach spotykane są dosyć często, jednak nie jest to najlepszy kolor, jeśli chodzi o wspomniane pomieszczenie, ponieważ żółty kolor działa pobudzająco, co nie sprzyja relaksowi i odpoczynkowy. Oczywiście nie oznacza to, iż po żółty kolor nie należy sięgać w ogóle, jednak należy pamiętać o tym, aby nie dominował on w sypialni.

Czerwony kolor

Czerwony to dosyć agresywny kolor, który symbolizuje nie tylko miłość, ale również żądzę przychód. Niestety czerwone ściany w sypialni to niezbyt dobry wybór z uwagi na fakt, iż barwa ta działa jak płachta na byka, wywołując u wielu osób agresję. Czerwień warto jednak przełamać innym kolorem a ciekawym rozwiązaniem może być np. pomalowanie dwóch ścian kolorem czerwonym natomiast pozostałych ścian nieco jaśniejszą barwą.

Szary kolor

Współczesne sypialnie najczęściej malowane są na szary kolor, jednak barwa ta idealnie wpasowuje się również w klasyczne wnętrza. Jasnoszary kolor pomaga się wyciszyć oraz odprężyć, jednak zbyt duża ilość tej barwy może doprowadzić do wahań nastroju. Szary kolor warto zatem zestawić np. z czerwonym kolorem, uzyskując znacznie lepszy efekt.

Leave a comment