Koty, dzięki pazurom, w które wyposażyła je natura, należą do najbardziej uzbrojonych gatunków zwierząt domowych. Dla wielu opiekunów ostre pazury mogą być sporym utrapieniem, gdy pupil sprowadza nogę od stołu lub inny mebel do roli drapaka. Czy zatem regularne obcinanie pazurów to zabieg konieczny w pielęgnacji kotów?
Po co kotu tak ostre pazury?
Kot to drapieżnik. Jeśli zapewnimy mu dostęp do środowiska naturalnego, z pewnością skorzysta ze swoich zdolności i będzie polował. Pazury pozwalają w takiej sytuacji schwytać i utrzymać zdobycz.
Pazury są też doskonałym narzędziem obrony. Kot w sytuacji zagrożenia, na przykład ataku innego drapieżnika, z pewnością wykorzysta broń, jaką ofiarowała mu natura. Dzięki ostrym pazurom kot zmuszony do ucieczki, może wdrapać się na pobliskie drzewo, dach czy płot unikając w ten sposób niebezpieczeństwa.
Pazury służą też naszym pupilom do znaczenia swojego rewiru i pozostawiania śladów węchowych. Drapiąc meble i inne powierzchnie, koty ostrzą pazury, oznaczając jednocześnie to miejsce wydzieliną z gruczołów zapachowych umiejscowionych na łapach.
Obcinać czy nie obcinać?
Pielęgnacja kotów to dbanie o ich dobrostan i dobre relacje z opiekunem. Poza pełną miską i ciepłym kątem do spania ważna jest troska o zdrowie i higienę. Obcinanie pazurów nie jest zabiegiem niezbędnym, jednak można to robić bez krzywdy dla pupila. Najważniejsze, żeby robić to umiejętnie. Warto też przyzwyczajać kociaka do tego typu zabiegów pielęgnacyjnych od małego.
Na pytanie, czy obcinać kotu pazury, można odpowiedzieć: to zależy. W przypadku kotów wychodzących nie jest to konieczne. Pazury w pewnym stopniu ścierają się w sposób naturalny, a kot ma więcej możliwości znalezienia w terenie odpowiedniego drapaka — być może dzięki temu wyposażenie domu stanie się dla niego mniej atrakcyjne.
Pielęgnacja kotów, które nie wychodzą na zewnątrz, pod wieloma względami może wydawać się łatwiejsza. Czy tak jest w rzeczywistości, to zależy pewnie od konkretnego przypadku. Jednak regularne obcinanie pazurów może uchronić domowe meble, a także opiekunów przed skaleczeniem, na przykład podczas zabawy z pupilem. Jeśli decydujemy się na regulowanie długości pazurów, ale brak nam wprawy warto skorzystać z pomocy fachowca w gabinecie weterynaryjnym.