Skip to content Skip to footer

Czy warto przeprowadzać badanie dopplerowskie?

Choroby naczyń krwionośnych, w tym też żył kończyn dolnych stanowią częsty problem zdrowotny, który wymaga dokładnej diagnostyki, by jak najwcześniej rozpoznać problem. W tym kontekście doppler ultrasonograficzny pełni kluczową rolę. Dowiedz się, jak to zaawansowane narzędzie może być wykorzystane w praktyce.

Badanie zakrzepicy i postawienie trafnej diagnozy

Zakrzepica żył głębokich to poważne zagrożenie dla zdrowia. Zakrzep znajdujący się w naczyniu krwionośnym może się urwać i przedostać się do serca lub mózgu. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne, bo obejmują nie tylko udar, ale nawet śmierć. Stąd też zakrzepica żył powinna być jak najwcześniej rozpoznana, a w miarę możliwości powinno się podejmować działania, które mają na celu jej zapobieganie. Aparat dopplerowski umożliwia precyzyjne ocenianie stanu żył głębokich i wykrywanie zakrzepów, co pozwala na wczesne działanie i uniknięcie groźnych konsekwencji ich pojawienia się. Doppler żył umożliwia także ocenę stanu zaawansowania choroby, ilości oraz wielkości żylaków, a także pomaga ocenić przepływ krwi przez skręcone i wydłużone naczynia znajdujące się w kończynach dolnych.

Doppler żył kończyn dolnych – niezastąpione narzędzie w diagnostyce

Doppler stanowi nieocenioną pomoc w diagnostyce chorób naczyniowych kończyn dolnych. Jego wyniki są wiarygodne, a samo badanie trwa tylko kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzięki temu może być wykonywane niemal o każdej porze. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Bez obaw można je wykonywać wielokrotnie nawet w krótkim czasie. Z tego powodu doppler jest również używany do kontrolowania efektywności leczenia. Przeprowadza się je po to, by skontrolować postępy leczenia i jeśli nie są one zadowalające dobrać nową formę terapii. Oczywiście wynik badania dopplerowskiego pozwala na stworzenie spersonalizowanego planu leczenia, który może odnieść najlepsze efekty.

Jak wygląda badanie?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że do badania dopplerowskiego nie trzeba się przygotowywać. Owłosienie na kończynach dolnych nie jest problemem i nie sprawi, że wynik badania będzie mniej wiarygodny. Zwykle nie ma też potrzeby sięgania po kontrast, który w diagnostyce z wykorzystaniem efektu Dopplera po prostu nie jest przydatny. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga stosowania żadnych środków znieczulających czy przeciwbólowych. Po jego wykonaniu nie jest konieczna rekonwalescencja. Tym samym jest to jedno z niewielu badań, które można przeprowadzać bez żadnych obaw o konsekwencje zdrowotne.

Leave a comment