Skip to content Skip to footer

Alkomaty – co warto o nich wiedzieć?

Alkomat to urządzenie, którego zadaniem jest określenie ilości alkoholu w organizmie kierowcy. Działa na zasadzie poboru powietrza na sensor i pod wpływem oparów alkoholu podaje wyniki. Dzięki temu można szybko sprawdzić, czy dany kierowca może dalej prowadzić bezpiecznie samochód i nie naraża swojego życia oraz innych użytkowników ruchu.

Czym się kierować przy zakupie alkomatu?

Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj alkoholomierza. Są dostępne alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Ważna jest także jakość testerów trzeźwości, gdyż muszą wskazywać poziom alkoholu z bardzo czułym wskaźnikiem, dzięki czemu kierowca nie musi długo dmuchać w ustnik. Dobrze jest też pamiętać o tym, by kupić alkomat, który ma rzetelny serwis kalibracyjny.

Co jaki czas należy wykonać kalibrację alkomatów?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj alkomatu się wybierze. Alkomaty elektrochemiczne kalibruje się co sześć do dwunastu miesięcy. Natomiast urządzenie półprzewodnikowe wymienia się co sześć miesięcy. Warto też dodać, że kalibrację tego rodzaju urządzenia przeprowadza się, by jego praca była zawsze dokładna.

Kto może kontrolować urządzeniem do pomiaru alkoholu?

Tego rodzaju urządzenie może używać przede wszystkim funkcjonariusz policyjny, który zatrzyma kierowcę do kontroli. Czasami może się również zdarzyć, że pracodawca użyje testera trzeźwości wobec swoich pracowników, jeśli ma ku temu jakieś powody.

Gdzie można kupić alkomaty?

Urządzenia te są dostępne na specjalnych stronach internetowych lub też w sklepach stacjonarnych, które mają sprzęt specjalistyczny. Dobrze jest też dodać, że testery trzeźwości można kupić w sklepach online do codziennego użytku. Warto też wspomnieć, że alkotesty są dostępne na różnego rodzaju stacjach benzynowych, co świetnie przydaje się, szczególnie dla kierowców, którzy chcą sprawdzić swój stan trzeźwości przed wyruszeniem samochodem w trasę.

Dobrze jest też wspomnieć, że wszelkiego rodzaju testery trzeźwości powinny podawać jak najdokładniejsze dane, dzięki czemu można mieć pewność, czy konkretny kierowca może dalej bezpiecznie jechać. Należy zaznaczyć, iż Alkomat trzeba chronić przed zimnem i mrozem, oraz wysokimi temperaturami, gdyż może to zaszkodzić podczas pomiarów.

Leave a comment