Skip to content Skip to footer

Jak dbać o ogrodową wannę?

Porządna wanna ogrodowa SPA jest w stanie służyć domownikom przez długie lata, o ile tylko będzie się ją poprawnie użytkować i o ile będzie się o nią dbać. Wskazane są jej systematyczna dezynfekcja, regularne czyszczenie filtra oraz powierzchni jacuzzi, a także pilnowanie właściwego pH wody.

Regularna dezynfekcja

Do dezynfekowania wanien i basenów ogrodowych służą specjalistyczne środki, w których głównym składnikiem jest zwykle tlen aktywny. Pozwalają one na likwidację grzybów, bakterii oraz wszelkich innych szkodliwych drobnoustrojów.

Dezynfekcję trzeba przeprowadzać w miarę regularnie, albowiem ciepłe środowisko wodne tworzy idealne warunki do rozwoju różnych patogenów.

Dbałość o prawidłowe pH

Równie ważne jest utrzymywanie pH wody na właściwym poziomie. Odczyn świadczy bowiem o jakości wody i tym samym może zadecydować o właściwościach i działaniu kąpieli odbywających się w wannie ogrodowej SPA. Tylko prawidłowe pH gwarantuje prawidłowy wpływ przeprowadzanej pielęgnacji i wykonywanych masaży.

Aby mieć pH pod kontrolą, najlepiej zainwestować w specjalistyczny tester oceniający jakość wody. Nie jest to szczególnie drogi sprzęt, a można go używać wielokrotnie.

Czyszczenie wanny

Każda wanna ogrodowa SPA musi być czyszczona i od zewnątrz, i od wewnątrz. Na jej powierzchni, wskutek kąpieli i różnych przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych, z czasem mogą osadzać się pozostałości po olejkach, kremach i innych kosmetykach. Użytkownicy wnoszą też różne substancje do wanny na swojej skórze lub strojach kąpielowych.

Istnieją na szczęście różne sprawdzone preparaty, które pomagają czyścić powierzchnię wanien. Bardzo dobrze rozpuszczają nawet tłuste zabrudzenia. Radzą sobie i z kremami, i oleistymi preparatami.

Czyszczenie filtra

Chyba nawet ważniejsze od czyszczenia powierzchni wanny jest czyszczenie występującego w niej filtra, który ma za zadanie na bieżąco oczyszczać wodę i dbać o jej jakość.

Ogólnie rzecz biorąc w nowocześniejszej wannie ogrodowej SPA taki filtr powinien czyścić się sam i powinien posiadać odpowiedni do tego mechanizm, jednakże mimo tego od czasu do czasu warto skontrolować jego stan. Konserwacja też jest ważna. Bez niej filtr najprawdopodobniej będzie często się zatykać.

Leave a comment