Skip to content Skip to footer

Czym są zawiesia pasowe?

Wiele firm wykorzystuje różnego rodzaju zawiesia, które nadają się do przeładunku bardzo ciężkich sprzętów i towarów. Dużą popularnością cieszą się zawiesia pasowe, które są dużo tańsze od zawiesi linowych i łańcuchowych.

Co to są zawiesia pasowe?

Zawiesia wykonane są z syntetycznych taśm, które są niezwykle elastyczne i giętkie. Wszystkie produkty muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Zawiesia można podzielić na jedno- i dwuwarstwowe. Jeśli jest taka potrzeba, to czasami stosuje się również grubsze zawiesia składające się nawet z czterech warstw.

Zawiesia stosuje się w różnych gałęziach przemysłu. Należy je dobrać wedle warunków, w jakich będą używane. Warto wybrać produkt, do którego dołączony jest certyfikat bezpieczeństwa. Wówczas można mieć pewność, że kupuje się zawiesia wysokiej jakości zgodne z obowiązującymi normami.

Jak wybrać zawiesia pasowe?

Przed zakupem zawiesi pasowych należy uwzględnić warunki, w jakich będą one używane. Bardzo ważne jest środowisko pracy oraz intensywność użytkowania. Istotną rolę odgrywa także sposób mocowania ładunku i jego właściwości.

Zawiesia pasowe charakteryzują się znacznie niższym dopuszczalnym obciążeniem niż zawiesia linowe czy łańcuchowe. Niemniej jednak w przypadku delikatnych ładunków są one znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż nie powodują uszkodzenia powierzchni, z którą się stykają.

Rodzaje zawiesi pasowych

Producenci oferują szeroką gamę zawiesi o różnych parametrach. Najważniejszym kryterium jest udźwig. Dostępne są zawiesia o różnych kolorach, z czego każdy odpowiada dopuszczalnemu obciążeniu roboczemu. Przykładowo zawiesia żółte mają udźwig od 3 do 6 ton. Ich szerokość wynosi maksymalnie 90 mm.

Jeszcze jednym parametrem jest współczynnik bezpieczeństwa. Podaje się go w proporcji na przykład 5:1. Co to dokładnie oznacza? Mianowicie w niektórych warunkach takie zawiesie może wytrzymać obciążenie aż 5-krotnie większe niż wskazane dopuszczalne obciążenie robocze. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zawiesi do sposobu użytkowania.

Leave a comment