Skip to content Skip to footer

Profesjonalny strój do nurkowania – co należy wiedzieć?

Uroki nurkowania, dla tych, którzy ich kiedykolwiek zaznali, mogą się łatwo stać uzależnieniem na całe życie. Szczęśliwie jest to bardzo pozytywne i zdrowe uzależnienie. Podstawą jest jednak Ale odpowiedni sprzęt, a zwłaszcza strój do nurkowania. Bez niego odkrywanie ukrytego piękna dna oceanu czy morza będzie z pewnością o wiele trudniejsze.

Rola stroju do nurkowania

Chociaż podróżowanie w suchym lub mokrym skafandrze jest trochę uciążliwe ze względu na jego wagę, jest to absolutnie niezbędne do ochrony skóry i utrzymania ciepła. Profesjonalny strój do nurkowania jest zwykle wykonany z gumy neoprenowej, która działa jak wyściółka, blokując wodę napierającą na skórę nurka. Z drugiej strony materiał taki umożliwia wnikanie wody, dzięki czemu ciało nurka będzie mokre. Jeśli woda jest bardzo zimna, spowoduje to samoczynne dostosowanie się temperatury ciała do warunków otoczenia.

Dobrze dobrany kombinezon do nurkowania powinien być ponadto dostosowany do sylwetki nurka. Wszystko po to, aby nurkowanie odbywało się w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Jaki kombinezon wybrać?

A zatem stoimy teraz przed ważnym wyborem. Można zdecydować się na pełny strój, który przykrywa całe ciało i jest w zasadzie dedykowany dla wód o temperaturze umiarkowanej i chłodnej. Jego izolacja termiczna jest większa niż typu „shorty”. Częstym dodatkiem jest funkcjonalny kaptur. Dodajmy jeszcze, że strój do nurkowania na całe ciało może być kombinezonem jednoczęściowym lub dwuczęściowym. Pierwszy wariant jest łatwiejsza\y do założenia i bardziej szczelny, drugi natomiast jest bardziej uniwersalny, ponieważ dokładając lub zdejmując kurtkę używa się go zarówno latem, jak i zimą.

W wodach tropikalnych zazwyczaj używa się modeli krótkich, w których ręce i nogi są odsłonięte. Ten rodzaj jest uszyty z myślą o utrzymaniu temperatury środkowej części ciała lub tułowia. Jest przy tym bardzo wygodny i łatwy w zakładaniu.

Kombinezon to nie wszystko

Oczywiście pod pojęciem stroju do nurkowania rozumie się także resztę akcesoriów. Nie wolno zapominać o dopasowanej masce na twarz i aparacie tlenowym. Aby lepiej manewrować pod woda przydatne są również płetwy (kaloszowe lub paskowe). Rękawice zabezpieczają przed kontuzjami rąk.

Dopełnieniem stroju powinny być urządzenia do pomiaru głębokości i ciśnienia wody.

Stroje do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl

Leave a comment