Skip to content Skip to footer

Warsztaty umiejętności miękkich dla dzieci

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. To absolutnie zrozumiałe, że w związku z tym wielu najmłodszych uczęszcza obecnie na kurs językowy czy warsztaty dla dzieci z programowania – dodatkowe umiejętności o wysokiej wartości na rynku pracy mogą być wyłącznie czymś pozytywnym. Ważne jest jednak, aby organizując dziecku czas nie zapomnieć o rozwoju tzw. „umiejętności miękkich”.

Czym są umiejętności miękkie?

Pod terminem „umiejętności miękkie” kryją się wszystkie kompetencje, których nie da się zmierzyć prostym testem. Są to m. in. asertywność, empatia, umiejętność mówienia do tłumu ludzi bez tremy. Wielu osobom przychodzą one naturalnie, nie jest to jednak powód, aby ich nie ćwiczyć, zwłaszcza u dzieci, które są bardzo podatne na naukę.

Umiejętność odmówienia koledze, który proponuje niebezpieczną dla zdrowia zabawę czy też zrozumienia cudzych uczuć jest równie ważna dla młodego człowieka, jak twarda, podręcznikowa wiedza.

Jak wygląda trening umiejętności miękkich?

Zaskakująco często – jak najzwyklejsza w świecie zabawa! Nieśmiertelne już dobieranie się w pary i prowadzenie przez labirynt kolegi lub koleżanki z zasłoniętymi oczami to tak naprawdę trening empatii i zaufania. Wspólne budowanie wielkiego zamku z piasku może być doskonałą lekcją pracy w drużynie i szukania kompromisów.

Oczywiście, aby zabawa była kształcąca, powinna przebiegać pod okiem wykwalifikowanej osoby. Psycholog prowadzący warsztaty dla dzieci z asertywności powinien wytłumaczyć, na czym polega grzeczna i stanowcza odmowa – jednak dalsza część zajęć, w postaci np. wymyślania i odgrywania scenek może być dla najmłodszych świetną rozrywką.

Gdzie szukać zajęć rozwijających umiejętności miękkie?

Jeśli mamy podejrzenie, że nasze dziecko ma poważne problemy w jakimś obszarze, np. jest bardzo nieśmiałe lub nieasertywne, warto szukać warsztatów dla dzieci (Częstochowa) dedykowanych temu konkretnemu problemowi organizowanych przez prywatne firmy, samorządy lub instytucje pozarządowe. Wówczas należy sprawdzić opinie o osobie prowadzącej takie zajęcia i jej kompetencje zawodowe.

Oczywiście, na takie specjalistyczne warsztaty warto wysłać również dziecko radzące sobie z daną kompetencją nieźle, jeśli jest ku temu dobra okazja. Często jednak wiązałoby się to z dużymi kosztami lub uciążliwym dojazdem – wtedy lepiej poszukać alternatyw. Wiele umiejętności miękkich można nabyć np. w trakcie wolontariatu czy zabaw na letniej kolonii, jeśli są one odpowiednio dobrane. Warto pytać osób organizujące te aktywności, na czym dokładnie będą one polegać i czego nauczą dzieci, zanim wyślemy tam swoje pociechy.

Leave a comment