Wśród zabiegów medycyny estetycznej te korygujące sylwetkę cieszą się szczególnym powodzeniem, ponieważ są obszary, które trudno poprawić ćwiczeniami czy dietą. Lipoliza iniekcyjna jest jednym z zabiegów, które w takich przypadkach przychodzą z pomocą.
Na czym polega lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową mieszanki deoksycholatu, fosfatydylocholiny i L-karnityny lub krzemionki organicznej, co ma za zadanie zniszczyć tkankę tłuszczową oraz przyspieszyć metabolizm tłuszczu, a tym samym usprawnić proces chudnięcia w wybranych obszarach.
Efektem zabiegu jest więc mniejszy obwód w ostrzykiwanych partiach ciała, likwidacja drugiego podbródka czy fałdek tłuszczowych, a co za tym idzie większa estetyka ciała.
Kiedy warto wykonać lipolizę iniekcyjną?
Nie ma jasno określonych reguł kiedy trzeba wykonać lipolizę iniekcyjną. Wynika to z tego, że jest to zabieg estetyczny, a nie służący walce z chorobą.
Osoby decydujące się na przeprowadzenie lipolizy iniekcyjnej zwykle robią to, ponieważ nie czują się dobrze ze swoim ciałem i chciałyby poprawić obszary, które uważają za niedostateczne – fałdki na brzuchu czy miejsc, w których od dłuższego czasu nie mogą się pozbyć nadmiaru tłuszczu. Jeżeli w wyniku zabiegu niedoskonałości ciała znikną, a osoba poczuje się lepiej ze sobą, to z całą pewnością warto się poddać lipolizie iniekcyjnej.
Kiedy nie można wykonać lipolizy iniekcyjnej?
Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, tak i w przypadku lipolizy iniekcyjnej występują przeciwskazania do wykonania. Jest ich stosunkowo niewiele, ponieważ lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem małoinwazyjnym, a więc bezpiecznym. Zabieg nie może być wykonany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z zaburzeniami krzepnięcia, chorobami nerek i wątroby. Wykluczająca jest także alergia na składniki preparatu stosowanego do lipolizy iniekcyjnej oraz w przypadku zmian skórnych w miejscu wstrzyknięć po wcześniejszych zabiegach.
Warto zauważyć, że wymienione przeciwskazania nie zawsze są stałe – po zakończeniu karmienia piersią lub ciąży można przeprowadzić zabieg, wymaga to tylko czasu. Jedynie poważniejsze schorzenia wykluczają lipolizę iniekcyjną na stałe.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki